Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, która realizuje własne zadania na warunkach określonych w swoim statucie. Statut sołectwa określa zakres działania sołectwa i jego organów oraz sposób organizacji. Podczas realizacji swoich zadań sołectwo działa samodzielnie zgodnie z ustaleniami statutu. Posiada prawo sprzeciwu wobec organów gminy w przypadku uznania, że naruszone są istotne interesy mieszkańców sołectwa. Jako organ administracji publicznej sołectwo posiada zdolność sądową w sprawach należących do jego właściwości. Sołectwo i jego organy dbają o potrzeby wspólnoty mieszkańców sołectwa.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, samorządowymi organami sołectwa są:
-
Zebranie Wiejskie – organ uchwałodawczy sołectwa;
-
Sołtys – organ wykonawczy sołectwa.
Rada sołecka ma za zadanie wspierać działalność sołtysa. Członkowie rady sołeckiej są wybierani przez stałych mieszkańców sołectwa na Zebraniu Wiejskim. Zakres działania rady sołeckiej określony jest w statucie sołectwa. Do rady sołeckiej należy:
- Pomoc sołtysowi w prowadzeniu i załatwianiu spraw sołectwa,
- Inicjowanie i prowadzenie na terenie sołectwa prac możliwych do wykonania małymi środkami finansowymi i przy współudziale mieszkańców sołectwa.
Wybory na sołtysa są powszechne, równe, bezpośrednie i tajne. Prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania sołectwa oraz jest ujęty w stałym rejestrze wyborców.
Radę Sołecką wybiera zebranie wiejskie na pierwszym posiedzeniu, zwołanym przez sołtysa spośród mieszkańców sołectwa.
Zadania sołectwa:
-
Współdziałanie z miejscowymi organizacjami społecznymi w sprawach dotyczących mieszkańców: gotowości niesienia pomocy sąsiedzkiej, kultury współżycia mieszkańców, wzajemnego szacunku, gospodarności, poszanowania mienia;
-
Działania oświatowo–wychowawcze na rzecz umacniania rodziny, kultury życia rodzinnego;
-
Organizowanie pomocy sąsiedzkiej;
-
Organizowanie opieki i czasu wolnego dla dzieci i młodzieży;
-
Podejmowanie działań mających na celu umacnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego;
-
Organizowanie i współdziałanie z właściwymi organami dla poprawy warunków sanitarnych, stanu ochrony przeciwpożarowej oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
Najnowsze komentarze